Su Kaçağı Servisi

Yeraltından geçen su hatlarında meydana gelen su arızalarının noktasal olarak yerinin belirlenmesine su kaçağı tespiti denir. İçme suyu hatları, yangın hatları, soğutma hatları, ısıtma hatları gibi hatlarda zamanla borularda arızalar meydana gelmesinden dolayı su kaçakları yaşanır ve bu hatlar genellikle yeraltında olduğundan dolayı arıza yerinin su kaçak tespitiyle belirlenmesi gereklidir.

Su Kaçak Tespiti Neden Önemlidir?

Su canlılar için hayat demektir. İnsanlar için su her şeyden daha önemlidir. Özellikle de günümüzde dünya genelinde yaşanan kuraklıklar sonrasında su kaynaklarının önemi daha da artmış ve bu kaynakların israf edilmeden kullanılması son derece elzem bir hal almıştır. Su kaynaklarının israf edilmeden kaynaktan kullanıcıya ulaştırılması çok önemlidir. İletim hatlarında su kayıpları olabilmektedir. Bu kayıpların en büyük nedeni fiziki su kaçaklarıdır. Su kaçaklarının önlenmesi için su kaçak tespiti yapılması gereklidir. Bu sayede su kaybının önüne geçilebilir.

Su Kaçak Tespitinin Faydaları

 • Su kaçak tespiti ile su kaynaklarının israf olmasının önüne geçilir.
 • Yangın hatları bir yangın anında müdahale için çok önemlidir ve bu hatlarının belirli bir basınca sahip olması gereklidir. Fakat bu hatlarda oluşan herhangi bir arıza basıncın düşmesine neden olur. Bu sorunu önlemek için su kaçak tespiti yapılmalıdır.
 • Jeotermal hatlarda meydana gelen arızaların konumu su kaçak tespiti ile noktasal olarak belirlenebilir.

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Firmamız su kaçak tespitinde en ileri teknolojik ürünleri kullanarak yeraltında bulunan içme suyu hatları ve bu hatlar üzerindeki vana, vantuz, BKV gibi enstrümanları tespit edip sayısallaştırarak CBS ye aktarmaktadır. Hidrolik modelleme yapılarak DMA kurulumu ve izole alt bölge oluşturulmasını sağlayarak su kaçağını noktasal olarak tespit etmektedir. Firmamız bünyesinde bulunan uzman kadrosunun uzun yıllara dayanan saha deneyimi ve başarısı ve kullandığı ileri teknoloji cihazlar ile sunduğu hizmetlerle Türkiye de lider firmadır.

Su Kaçak Tespiti İçin Kullanılan Malzemeler

Su kaçak tespitinde kullanılan temel ekipmanlar akustik dinleme mikrofonlarıdır. Su hatlarında oluşan arızalar hatlardaki su basıncının etkisiyle akustik bir ses meydana getirir. Akustik dinleme mikrofonları oluşan akustik sesi dinleyerek su kaçağının yerini noktasal tespit eder. Akustik dinleme mikrofonları dışında su kaçağının tespitini kolaylaştırmak için kazısız teknolojiler de kullanılmaktadır. Bunlar;

 • Su hatlarının geçtiği güzergahı tespit etmek için yeraltı radarı (GPR)
 • Metal boru hatlarının geçtiği güzergahı tespit etmek için boru dedektörü
 • Su arızasını bölgesel tespit eden noise logger ve korelatör
 • Su hatlarında arızanın olup olmadığını kontrol etmek için debimetre

Noktasal Su Kaçağı Bulma

Günümüzde su hatlarında meydana gelen su kaçağı insanların yaşadığı en büyük sıkıntılardan biridir. Su kaçaklarının meydana gelmesinin başlıca sebepleri arasında hatalı malzeme kullanımı, imalat sırasında kötü işçilik, malzemenin kullanım ömrünü doldurması, şehir içi hatların maruz kaldığı ağırlığı kaldıramaması gibi nedenler gelmektedir.

Su hatlarında meydana gelen su kaçağı çok önemli maliyet kayıplarına neden olduğu gibi aynı zaman da ve en önemlisi gün geçtikçe azalan içme suyu kaynaklarının israf olmasına neden olmaktadır. Su kaçakları noktasal tespit edilip sorun giderilerek hem maliyet kaybı önlenmiş olur hem de azalan su kaynakları korunarak su israfı önlenmiş olur. Bundan dolayı noktasal su kaçağı bulma günümüzde oldukça önemlidir.

Noktasal Su Kaçağı Bulmanın Önemi

Günümüzde insanlar ve diğer bütün canlılar için en önemli ihtiyaç olarak su ihtiyacı gelmektedir. Tarih borunca da su ihtiyacı insanlar ve diğer bütün canlılar için her zaman en başta gelmiştir. Dünyamızda artan nüfus ve gün geçtikçe azalan su kaynaklarından dolayı su ihtiyacı çok daha önemli hale gelmiştir. Bundan dolayı günümüzde azalan su kaynakları korunmalı ve su israfın önüne geçilmelidir. Su kaynaklarının israf olmasını önlemenin en etkin yolu su kaçaklarının önüne geçmektir.

Noktasal su kaçağı bulmanın faydaları;

 • Noktasal su kaçağı bulma ile su israfı büyük oranda önlenebilir ve boşa akan suyun maliyeti önlenebilir.
 • Basınçlı olması gereken yangın hidrant hatlarının basıncı yükseltilerek düzenli çalışması sağlanabilir.
 • İsale hatlarında kullanılan su basan pompaların fazla çalışması önlenerek elektrik tasarrufu sağlanabilir.

Yeraltı Su Kaçak Tespiti

Yeraltı hatlarında oluşan su kaçakları genellikle kalitesiz malzeme, kötü işçilik, ağır tonajlı araçların baskısı, korozyona uğrayan borular, zamanla yıpranan contalar, boru ek yerleri ve yanlış projelendirmeden dolayı yeraltı su kaçakları oluşmaktadır. Bu nedenlerden dolayı yeraltı hatlarında bulunan yüksek basınçtan dolayı boruların ve malzemenin zayıf yerinden su arızasına sebep olmaktadır. Şebeke hatlarında oluşan su kaçakları yeraltında kaldığı için zemine çıkması zaman almaktadır. Bu durum meydana gelen sorunun geç fark edilmesine sebep olur ve geçen süre zarfında su israf olmuş olur. Su israfının önlenmesi için yeraltı su kaçak tespiti yapılmalıdır. Türkiye geneli faaliyetini sürdürmekte olan firmamızla iletişime geçebilir su arızasını noktasal tespitini yaptırabilirsiniz.

Su Kaçağı Bulma

Yeraltı hatlarında su arızasını tespit etmek için yüksek hassasiyetli kazısız teknolojik cihazlar ve bir uzman tarafında su kaçağı tespiti yapılması gerekir. Su kaçağı bulma çalışması uzun zaman alan ve büyük ölçüde taranan alanın büyüklüğüne ve diğer faktörlere bağlıdır. Firmamız uzman kadrosu ve kullandığı kazısız teknolojiler ile Türkiye’nin her yerine hizmet vermektedir.

Akustik Dinleme Mikrofonu: Yeraltı su hatlarında meydana gelen bir sızıntıyı bulmak için kullanılan bir kazısız teknolojik alettir. Akustik sızıntı detektörü yeraltında ki bir boru hattında meydana gelen su sızıntının yarattığı ses titreşimlerini algılayarak su kaçağının noktasal tespit edilmesine yardımcı olur.

Borularda Su Kaçak Tespiti

Yeraltında bulunan su hatları zamanla yıpranmakta ve su kaçakları meydana gelmektedir. Su kaçaklarının noktasal tespiti için borularda su kaçak tespiti yapılabilir. Yeraltındaki hatlar üzerinde oluşan sızıntının belirlenebilmesi için özellikle kırma işlemi yapılmadan firmamız tarafından kazısız teknolojiler kullanarak profesyonel şekilde yapmaktadır. Su kaçaklarında ekstra masrafların önlenebilmesi için yalnızca kaçağın oluştuğu bölgeye müdahale edilerek sorunun noktasal tespitler ile çözülmesi sağlanmaktadır.

Noktasal Su Kaçak Tespiti

Su hatlarında meydana gelen su kaçağı sorunları su kaynaklarının israf olmasının en önemli nedenidir. Zaman içinde meydana gelen fiziki su kaçağı sorunu müdahale edilmediğinde su israfı gittikçe artmakta ve maliyetlerin artmasına neden olmaktadır. Yeraltı su hatlarında meydana gelen bu fiziki su kaçaklarının tespit etmek oldukça zor bir iştir. Meydana gelen su kaçakların noktasal tespiti için mutlaka su kaçak tespit sistemleri kullanılmalıdır. Su kaçak tespit sistemleri sayesinde noktasal su kaçak tespiti daha kolay ve başarılı olacaktır. Bu sayede arızanın yeri noktasal tespit edilerek sorun giderilmiş olacaktır.

0534 880 00 42

Sakarya su kaçağı tespiti hizmeti almak için günün 24 saati firmamız ile iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz.

  Tesisatçı AraWhatsApp Yaz
  samandıra tesisatçı sancaktepe tesisatçı su kaçağı tespiti çekmeköy